Haber

Boşnak ve Sırp arama kurtarma ekipleri İstanbul Havalimanı’ndan ülkelerine uğurlandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı afet bölgesinde çalışmaları güçlendiren Bosna Hersek ve Sırbistan’ın arama kurtarma ekipleri, İstanbul Havalimanı’ndan ülkelerine uğurlandı.

Deprem bölgelerinden biri olan Hatay’da çalışmalarını tamamlayan 10 kişilik Boşnak grubu, havalimanında bilet ve pasaport işlemlerini tamamladı. Grup üyeleri, Dışişleri Bakanlığı ve İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA yetkilileri tarafından alkışlarla karşılandı.

Bosna Hersek ordusunda görev yapan ekibin komutanı Yarbay Miralim Caniç, basına yaptığı açıklamada, İHH ekipleriyle Hatay Antakya’da arama kurtarma faaliyetlerinde bulunduklarını söyledi.

Çalışmaları sırasında kimseyi canlı çıkaramadıklarını belirten Caniç, “Birkaç cenaze aldık. Orada yaşananları anlatmak çok zor. Orada gördüklerimizi ifade edemeyiz. Allah yardımcınız olsun.” söz konusu.

“Daha önce böyle bir felaket görmemiştik”

Sırbistan arama kurtarma derneği lideri Dragan Bjelic, 5 kişilik ekiple 7 gün Kahramanmaraş’ta çalıştıklarını söyledi.

Bölgede AKUT ve Brezilya’dan gelen ekiple birlikte hareket ettiklerini söyleyen Bjelic, şunları kaydetti:

“Bu tür arama kurtarma çalışmaları için doğduk diyebiliriz ama daha önce böyle bir felaket görmemiştik. Deprem bölgesinde çok güçlü bir uluslararası dayanışma ve yoğun bir Türk sevgisi gördüm. Ayrıca şunu da gördüm: bölgede yoğun bir üzüntü vardı. Bölge halkı bize çok kızdı. İyi davrandı, minnettar kaldılar. Sağlık ekibimiz yaralı bir çocuğu hastaneye kaldırdı. Bunu asla unutmayacağım.”

İstanbul Havalimanı Dış Hudutlar Gidiş Terminali’ndeki “İGA Lounge”da ağırlanan ekipler, Türk Hava Yolları (THY) uçakları ile ülkelerine hareket etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu