Sağlık

Zonguldak’ta ağzından yarayla geldiği hastanede çene kemiği yaptılar.

Zonguldak’ta yaşayan 46 yaşındaki Barış Çakmaklı, yaklaşık bir ay önce Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’na ağzında geçmeyen yara şikayeti ile başvurdu.

Burada yapılan incelemelerde yaranın kötü huylu bir tümör olduğu belirlendi.

Kaval kemiğinden yapılmış çene

Tümörün çıkarılmasıyla oluşacak alan için plastik ve rekonstrüktif cerrahi ile birlikte yapılan bir operasyonla hastanın kaval kemiği alındı ​​ve çenesindeki eksik doku tamamlandı.

Ameliyatın ardından tekrar ayağa kalkıp konuşabilen Çakmaklı, düzelme sürecine girdi.

Doktora söyledi

Kemiğe yakınlığı nedeniyle alınacak modülün yerine hastalığın onarılması gerektiğini belirten Dr. Deniz Baklası,

Hastalık kemiğe komşu olduğu için buradan çıkarılacak modülün işlevsel bir organ olarak yerine koyulması için rekonstrüksiyon gerekiyordu. Bu multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Bu açıdan kendimizi şanslı sayıyoruz. Bu tür tümörler için plastik ve rekonstrüksiyon bölümünden yardım alıyoruz. Bu tür ameliyatları birlikte planlıyoruz. Bizim ilgilendiğimiz kısım tümörü çıkarmak ve boynu temizlemek. Ancak kalan boşluğun ve çenenin onarımında işi plastik ve rekonstrüktif cerrahiye bırakıyoruz.

dedi.

Tedavisi devam ediyor

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’ndan Op. Dr. Burçin Acuner, hastanede ilk kez böyle bir operasyon yaptıklarına dikkat çekerek, şunları söyledi:

Bu hasta KBB’mize konsülte edildi. Uzun bezlerin temizleme işlemini gerçekleştirdikten sonra hastanın bacağında kaval kemiği dediğimiz kaval kemiğinin çok fazla hissetmeyeceği bir kısmını alıp çenedeki eksik dokuyu yerine yerleştirerek çene kemiğini doldurduk. kalan kemik alanı. Aynı zamanda ağızda deri etkisi de vardı. Biz de bacağından deriyi alıp dokuyla birlikte kullanarak eksik dokuyu tamir ettik. Hastanın ameliyat sonrası döneminde herhangi bir zorluk yaşanmadı. Tedavisi devam ediyor.

“Ben Allah’ın sevgili kuluyum”

Ameliyatta ve sonraki süreçte herhangi bir sıkıntı yaşamadığını anlatan hasta Barış Çakmaklı, “Öğretmenlerime ve ekiplerine çok teşekkür ediyorum. Şans mı demeliydim, şansım. Ben Allah’ın sevgili kuluyum. Hiçbir konuda sıkıntı yaşamadım çok şükür.” dedi.

sağlık

Süreçte hızlı ilerleme kaydettiklerini ve eşini bir an olsun yalnız bırakmadıklarını anlatan Selma Çakmaklı, hastane çalışanlarına teşekkür ederek şunları söyledi:

1 ay önce doktorumuza geldik. Böyle bir sakıncanın olduğunu öğrendik. Hocamız sağ olsun işlemleri hızlı bir şekilde başlattı. Sonra ameliyat olduk ve çok iyi geçti. Ameliyatı Burçin hocamızla birlikte gerçekleştirdiler. Ondan sonra, esasen hiçbir şey kalmadı. Oradaki kitle alındı. Biraz daha bekleyeceğiz. O oldukça yeterli. Oldukça hızlı bir süreçte ilerleme kaydettik.

kabatashaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu