Haber

MASKİ, kayıp-kaçak su sorununa neşter koyuyor

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa Merkez Ilıca İçme Suyu Üretim Tesisi ile Akpınar İçme Suyu Dağıtım Tesisi’nin ortasında ekonomik ömrünü tamamlayan isale hattının 2. oturumda 1.5 kilometrelik çelik borularla yenileneceği söylentisini paylaştı. Aralık ayında Meclis Toplantısı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi Aralık 2022 Olağan Meclis Toplantısı 2. Oturumu gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, MASKİ’nin su kayıp ve kaçaklarını azaltmak için Ilıca’da yapacağı altyapı çalışması ile Manisa merkezinin içme suyu kapasitesini artıracak sondaj çalışması hakkında bilgi verildi.

Başkan Ergün yaptığı konuşmada, su kayıp ve kaçaklarını azaltmak için yavaş yavaş çalıştıklarını belirterek, “Manisa Merkez Ilıca İçme Suyu Üretim Tesisimizden su taşıdığımız 1,5 kilometrelik iletim sınırını yenileyeceğiz. yani sondajlarımızın olduğu noktadan Akpınar İçme Suyu Dağıtım Tesisimize.SCADA sistemine de bu limiti yenileyeceğiz.Bağlayacağız. Bunun ihalesini 16 Aralık Cuma günü yaptık. Süresi dolan eski bordürleri çelik borularla değiştirip daha sağlıklı bir sisteme geçeceğiz. Bu çalışmalarla hem su kaynaklarımızı koruyor hem de eski sınırların neden olduğu kayıp-kaçak oranlarını azaltıyoruz” dedi.

Sondaj çalışmaları devam ediyor

Başkan Ergün, Manisa merkezin batı ve doğu kanatlarında devam eden sondaj çalışmaları hakkında da meclis üyelerine bilgi verdi. Başkan Ergün, “Ayrıca il merkezimizin içme suyu kaynaklarının arttırılması amacıyla batı kanadında 10, doğu kanadında 8 yeni sondaj açıyoruz. Bu noktada çalışmalarımız devam ediyor.” – MANİSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu