Ekonomi

Fed, Bej Kitap’ta ekonomik faaliyetlerdeki artışa dikkat çekti

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun Mart sayısını yayınladı.

Bankanın 12 şubesinden yapılan analizlerden alınan raporda, “Genel ekonomik aktivite 2023’ün başlarında hafif arttı” denildi. değerlendirme yapıldı.

Tedarik zincirindeki aksamaların azalmaya devam ettiği belirtilen raporda, tüketici harcamalarının genel olarak yatay bir seyir izlediği kaydedildi.

Önümüzdeki aylarda ekonomik koşulların çok olumlu olması beklenmiyor.

Bazı bölgelerde yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranlarının tüketicilerin keyfi alım gücünü düşürmeye devam ettiği vurgulanırken, kredi kartı borcunun artmasıyla ilgili bazı endişelerin olduğu ifade edildi.

Raporda, birçok bölgede seyahat ve turizm faaliyetlerinin oldukça güçlü seyrettiği, imalat faaliyetinin ise daralma döneminin ardından istikrar kazandığı kaydedildi.

Raporda, kredi talebinin azaldığı, kredi standartlarının sıkılaştığı ve temerrüt oranlarının keskin bir şekilde arttığı belirtildi.

Fed’in raporunda, artan belirsizlik ortamında ekonomik koşulların önümüzdeki aylarda fazla iyileşmesinin beklenmediği belirtildi.

İstihdam piyasası gücünü koruyor

İşgücü piyasası koşullarının güçlü seyrini sürdürdüğü belirtilen raporda, bazı şirketlerin işe alımları durdurup işten çıkarmalar yapmasına rağmen birden fazla bölgede istihdamın orta-orta oranda artmaya devam ettiği belirtildi.

Raporda, fiyatların genel olarak ılımlı bir hızda arttığı ve gelecek yıl fiyat artışlarının daha sınırlı hale gelmesinin beklendiği kaydedildi.

Fiyat artışlarının yıl boyunca ılımlı şekilde devam etmesi bekleniyor.

Fiyat artışlarına da değinilen raporda, “Birçok bölgede fiyat artışları yavaşlasa da enflasyonist baskılar yaygın olmaya devam etti.” kelime kullanıldı.

Raporda, başta enerji ve hammadde olmak üzere girdi maliyetlerinin bazı bölgelerde daha da arttığı, ancak navlun ve nakliye maliyetlerinde bir miktar gevşeme olduğu belirtildi.

Konut fiyatlarının ve kiraların yüksek seyrini sürdürdüğüne dikkat çekilen raporda, yıl boyunca fiyat artışlarının ılımlı seyretmesinin beklendiği kaydedildi.

keciborluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu