Haber

Disney, Uygur Türklerinin “zorla çalıştırılmasına” atıfta bulunan Simpsons bölümünü kaldırdı

HONG Dijital yayın platformu Disney+’ta yayınlanan The Simpsons’ın Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki “zorunlu çalıştırma”ya gönderme yapan bölümü, Disney’in Hong Kong yayın platformundan kaldırıldı.

The Simpsons’ın 34. sezon bölümünde sanal bir Çin Seddi’nin önünde duran karakterler “Çin’in mükemmelliğine bakın. Bitcoin madenleri ve çocukların akıllı telefon yaptığı zorunlu çalışma kampları.” ifadeler kullanılmaktadır.

Ekim 2022’de televizyonda yayınlanan Sincan’daki “zorunlu çalışma kamplarına” atıfta bulunan bölümün platformdan ne zaman kaldırıldığı bilinmiyor.

Ekim 2021’de Hong Kong’da Çin’in ulusal güvenlik çıkarlarına aykırı olduğu düşünülen filmleri yasaklayan bir yasa çıkarıldı.

Sincan’daki insan hakları ihlalleri iddiaları

Son yıllarda Çin, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ve diğer azınlık üyelerini hedef alan sistematik hak ihlalleri iddiaları nedeniyle uluslararası kamuoyunda eleştirilerin hedefi haline gelmiştir.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, 1 Eylül 2022’de Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları ihlallerine ilişkin bir rapor yayınladı.

Sincan’da yaşayan insanlarla yapılan röportajları içeren 48 sayfalık rapor, keyfi gözaltılar, terörizm ve aşırılıkçılıkla mücadele adına ciddi insan hakları ihlalleri, endişe verici işkence, kötü muamele ve yeniden tutulanlar için zorunlu tıbbi tedavi hakkında güvenilir raporlar içeriyor. -eğitim kampları. belirtildi.

Çin’in iki farklı sistem kullandığına işaret edilen raporda, bunlardan birinde azınlıkların mesleki ustalık eğitimi ve öğretimi için gözaltına alındıktan sonra işe yerleştirildiği belirtildi.

zorla çalıştırma

Öte yandan çok sayıda Uygur Türkünün bölgedeki fabrikalarda zorla çalıştırıldığı iddia edilirken, Sincan’daki bazı işletmelerin “zorla çalıştırma” yoluyla üretim yapıldığı iddialarının konusu oldu.

Aralık 2021’de ABD Kongresi, Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri ve diğer etnik ve dini azınlıkların zorla çalıştırılarak üretilen malların ABD’ye ithalini yasaklayan maddeyi kabul etti.

Pekin yönetimi sözcüleri, zorunlu çalıştırma argümanlarını “Çin karşıtı güçler tarafından uydurulmuş yalanlar” olarak nitelendirdiler; Ülkedeki insan hakları durumunun gerçeğe aykırı olarak karalanmaya çalışıldığını savundu.

eregli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu